logo

Тернопільська міська

Дитяча комунальна лікарня

Гаряча лінія працює з 9-00 до 14-00
+38 (0352) 52-34-98
Кабінет пацієнта
Будь-ласка авторизуйтесь або зареєструйтесь

Процедура сліпого зондування жовчного міхура і печінки в домашніх умовах

Процедура сліпого зондування

На жаль, хворіють не тільки дорослі. Діти часом страждають не менше тат і мам, мужньо виносячи призначене лікування. Проводячи ті чи інші процедури малюкам, необхідно вкрай уважно ставитися до слів лікаря і ні в якому разі не призначати нічого самостійно. Це дуже важливо і в випадках, коли мова йде про чищення печінки. Немає потреби робити навіть м’який тюбаж печінки дітям просто тому, що вам це здалося необхідним. Навіть для дорослих існують протипоказання, а вже тюбаж для дітей – тим більше відповідальне призначення.

Захворювання біліарної системи і печінки часто супроводжуються застоєм жовчі. Порушення її відтоку призводить до функціональних порушень в роботі печінки і шлунка. Очистити жовчний міхур і протоки можна за допомогою процедури, яка називається сліпим зондуванням.

Сліпе зондування або тюбаж – це метод стимуляції відтоку жовчі шляхом промивання жовчного міхура і жовчних протоків. Це щадний економічний спосіб очищення біліарного тракту, проводити який можна в домашніх умовах.

Процедура дозволяє очистити печінку і жовчну систему від токсинів, шлаків, виводить надлишки білірубіну з кровотоку. Відновлення нормального відтоку жовчі регулює травний процес, нормалізує роботу печінки і кишечника.

Покази для проведення

Порушення відтоку жовчі на всьому протязі жовчного міхура і жовчовивідних шляхів, називаються холестаз. Така патологія спостерігається як всередині печінки, так і поза нею (в жовчному міхурі і протоках). Показаннями для проведення сліпого зондування є холестатичні явища при захворюваннях, що супроводжуються такими характерними ознаками, як диспепсичні розлади, порушення травлення і дефекації.

До них відносяться:

  • деякі захворювання і патології паренхіми печінки,
  • спадкові захворювання і дефекти біліарного тракту,
  • холецистит (запалення жовчного міхура),
  • холангіт (запальні процеси в жовчних протоках),
  • функціональний розлад жовчного міхура.

Сліпе зондування проводять також для профілактики застою жовчі, поліпшення травлення. Процедура рекомендується тільки після повного обстеження за результатами аналізів та інструментальних досліджень (УЗД, МРТ).

Проведення процедури можливе тільки за погодженням з лікуючим лікарем, після уточнення діагнозу і при відсутності протипоказань.

Протипоказання

Є кілька патологій, при яких сліпе зондування заборонено. Це такі захворювання, як:

гепатит, холецистит в гострій фазі перебігу. Зондування може спровокувати больовий шок.

Панкреатит, гастрит, виразковий коліт. Подібні захворювання можуть перейти в гострий перебіг або привести до утворення виразок, а також внутрішніх кровотеч.

Інфекційні процеси.

Протипоказання стосуються пацієнтів з гіперкінетичною дисфункцією жовчного міхура, хворих холелітіазом (камені в жовчному міхурі або протоках), при наявності пухлинних процесів. Не рекомендується процедура вагітним жінкам, а також при менструації (плюс 10-14 днів, до її початку).

Метод сліпого зондування

Проводиться процедура очищення жовчного міхура в домашніх умовах.

Тюбаж виконується після проведення ультразвукового обстеження, для виключення протипоказань. Перед зондуванням, за 3 дні до процедури, потрібне дотримання дієтичного харчування, заснованого на рослинних продуктах. З раціону виключають продукти, що викликають підвищене газоутворення (білий хліб, дріжджова випічка, бобові, сирі фрукти і овочі, газовані напої). Рекомендується рясне пиття, не менше 2 літрів рідини в день. Бажано вживати звичайну або мінеральну воду без газу. Вечеря перед процедурою складається з легкого овочевого салату.

Тюбаж з мінеральною водою -  найпоширеніший метод, що підходить практично для всіх категорій пацієнтів. Рекомендується середньогазована природна мінеральна вода (Нарзан, Боржомі) зі зниженою солоністю.

Методика сліпого зондування проводиться в кілька етапів:

Крок 1. З мінеральної води виводяться надлишки вуглекислого газу. Для цього, можна відкрити пляшку з мінеральною водою за 7-10 годин, до проведення процедури.

Крок 2. Тюбаж проводять рано вранці, натще. Загальний обсяг рідини становить 400 мл (2 склянки). Воду нагрівають до 36-400 С.

Крок 3. Випити 3-4 ковтки води, прийняти горизонтальне положення, лежати треба на правому боці. На область правого підребер”я накладається тепла грілка на 5 хвилин.

Крок 4. Після закінчення 5 хвилин необхідно встати, зробити кілька глибоких вдохів і виконати кілька активних рухів (нахилів або поворотів корпусу).

Крок 5. Повторити третій і четвертий пункт, поки не закінчиться вода.

Загальна тривалість сліпого зондування не повинна перевищувати 1 години. В результаті проведення процедури з’являється позив до спорожнення кишечника. Стілець може мати м’яку консистенцію, маса забарвлюється в темно-зелений колір. Це свідчить про успішне очищення жовчного міхура.

ВАЖЛИВО! Протягом процедури може виникнути невеликий біль і дискомфорт в області правого підребер’я, викликані швидким відтоком жовчі.

Тюбаж з різними засобами

Крім мінеральної води, сліпий тюбаж проводять з магнезією. Розчин готують наступним чином: порошок розчиняють в теплій кип’яченій воді з додаванням часточки лимона. Необхідна доза розраховується з урахуванням ваги пацієнта, 10 г засобу на 10 кг ваги. Готовий розчин зберігає свої властивості протягом 12 годин після приготування.

Використовують також харчові підсолоджувачі ксиліт і сорбіт для сліпого зондування. Їх можна застосовувати для тюбажа дітей або пацієнтів з цукровим діабетом. Для приготування розчину 4 ст. л речовини розводять в 200 мл теплої води.

3 ч. л меду на 250 мл кип’яченої води.

Після тюбажу (незалежно від способу) обов’язковий легкий сніданок. Що можна їсти після процедури? Рекомендується легка жовчогінна їжа. Сніданок може складатися з 1 яйця, розтертого з незначною кількістю вершкового масла, і гарячого чаю, зеленого, чорного або трав’яного.

Курс тюбажу при лікуванні становить 3 процедури з інтервалом між ними в 3-4 дні. Для профілактики застою жовчі, сліпе зондування можна проводити 1 раз на місяць.

Перед профілактичними процедурами обов’язкова консультація лікаря-гастроентеролога.

Сприймайте інформацію з цієї статті як довідкову, а не в якості керівництва до дії.

Підготували: завідувач педіатричного відділення №1 КНП ТМДКЛ Рудик Т.М. і лікар-педіатр Глинчак Л.В.

 

Читайте також

Контакти

Наша адреса:

Комунальне некомерційне підприємство «Тернопільська міська дитяча комунальна лікарня»

46002 Україна. м. Тернопіль вул. Клінічна 1а, 
(зупинка  «Обласна лікарня» проспект С.Бандери) 

E-mail: miskdut@ukr.net
Адміністратор сайту tmdl@ukr.net

 

 

«Здорові дітки - щасливі мами, щасливі мами - міцна сім'я!»