logo
XS
SM
MD
LG
Тернопільська міська
Дитяча комунальна лікарня
Гаряча лінія працює з 9-00 до 14-00
+38 (0352) 52-34-98

Підготовка та правила здачі найбільш поширених аналізів

 

Аналізи крові

Аналізи крові - це дослідження, до якого з дитинства доводитися стикатися всім, в тому числі й дітям. Цих аналізів багато, з їх допомогою можна припустити наявність в організмі вогнища запалення, виявити інфекцію, подивитися як працюють різні органи і системи. Як правильно підготувати малюка до обстеження?

Підготовка до здачі аналізу крові

Практично всі діти бояться медичних процедур, особливо, коли мова йде про уколи. Малюки на відміну від дорослих не можуть собі пояснити, навіщо терпляче переносити неприємні процедури. Спроби змусити дитину заспокоїтися навряд чи виявляться переконливим засобом боротьби зі страхами. Дитина просто не в змозі взяти себе в руки, як би ви її не вмовляли. Тому, навіть найменшій дитині потрібно по можливості серйозно пояснювати, що з ним будуть робити і для чого. Не так важливо, чи зрозуміє малюк ваші пояснення. Головне, щоб у нього виникло відчуття правильності всього, що відбувається.

Не варто обманювати дитину, кажучи, що «боляче зовсім не буде», краще сказати, що буде боляче, але зовсім недовго, доведеться трішечки потерпіти. Спробуйте пограти в лікаря, зробивши «уколи» м'яким іграшкам, нехай дитина побуде доктором, а потім і самі іграшки «полікують» один одного.

Практично всі аналізи крові роблять натщесерце, тобто з часу попереднього приймання їжі повинно пройти не менше 8 годин. Це важливо, тому що прийом їжі може вплинути на результат дослідження, наприклад, після їжі підвищується рівень цукру крові, кількість лейкоцитів і т.д. Для деяких аналізів (лікар попередить вас заздалегідь), бажано відстрочити взяття крові на аналіз не менш ніж на 12 годин після прийому їжі. Проте навіть маленькі діти зазвичай здатні таке перенести з вашою допомогою.

Деякі характеристики крові схильні також до добових коливань, тому ідеальним часом для аналізів виявляється ранок. Після нічного сну всі показники крові прямують до норми, тому зменшується шанс помилкової діагностики будь-якого відхилення. До того ж, якщо відстрочити сніданок, то зранку простіше здавати кров натщесерце. Для немовлят першого року життя вимоги менш суворі, грудним молоком їх можна годувати в звичайному режимі, адже малятко важко заспокоїти, якщо воно не поснідає. Для дітей старше року за 1-2 дні до обстеження бажано виключити з раціону важку їжу: жирне і смажене. Перед аналізом не варто також поїти дитину соками, чаєм або кавою, особливо з цукром - це теж їжа, тому доведеться потерпіти. Можна пити воду. У тих випадках, коли сніданок перед аналізом дозволяється, він може включати несолодкий чай, несолодку кашу без масла і молока, яблука.

Щоб виключити інші чинники, здатні вплинути на результати досліджень: фізичне напруження і втому після бігу, підйому по сходах і емоційне збудження, перед процедурою слід дати дитині заспокоїтися і відпочити 10-15 хвилин в приймальні. Прийом деяких лікарських препаратів (наприклад, антибактеріальних і хіміотерапевтичних) може істотно впливати на результати аналізів, навіть протягом 10-14 днів після відміни прийому. Якщо дитина проходить лікування такими препаратами, обов'язково попередьте лікаря, що призначає вам аналізи. Можливо, їх доведеться перенести. Кров також не слід здавати незабаром після рентгенологічного обстеження, оскільки вплив рентгенівських променів може спотворити дані аналізу.

Аналізи сечі

Кожній дитині періодично доводиться здавати аналізи сечі. Ця на перший погляд проста маніпуляція викликає, тим не менш, у батьків малюків багато питань. Адже від того, наскільки правильно був зібраний аналіз сечі, багато в чому залежить достовірність результату. 

Згідно з наказом МОЗ України № 149 аналіз сечі до року не проводяться. Якщо виявлено будь-яка патологія з боку органів сечової системи, тільки тоді проводиться аналіз.

Правила збору та підготовка до здачі аналізу сечі

Є кілька простих правил, які дозволять вам правильно зібрати аналіз. Для збору загального аналізу сечі підходить тільки ранкова сеча. Не можна збирати сечу ввечері, так як це відчутно знижує вірогідність результату. Перед збором сечі дитини потрібно підмити, причому при підмиванні дівчинки, вода має стікати спереду назад. Підмиваючи хлопчика треба відкрити і обмити головку статевого члена, але робити це можна тільки в тому випадку, якщо відсутній так званий «фізіологічний фімоз» (стан при якому не відкривається головка статевого члена) і головка вільно виводиться з крайньої плоті. Відкривати головку насильно не можна, це може привести до травми!

Посуд, до якого ви будете збирати сечу, повинен бути стерилізованим. Для цього досить добре помити баночку, а потім прокип'ятити або тримати над парою 15 хв. Значно спрощують процедуру збору сечі у маленьких дітей одноразові дитячі "сечоприймачі", придбати які можна в будь-якій аптеці. У хлопчика сечу можна збирати прямо в баночку. Для збору сечі у дівчинки необхідно простерилізувати блюдце, зігріти його під теплою водою, покласти на нього малятко, після сечовипускання, сечу перелити в заздалегідь приготовану ємність.

Весь час, що проходить між збором сечі та доставкою її в лабораторію, аналіз слід зберігати в темному, прохолодному місці. З моменту збору сечі до доставки її в лабораторію повинно пройти не більше 3-х годин.

 

Аналізи калу

Аналіз калу дитині доводиться здавати набагато рідше, ніж аналізи крові і сечі. Однак, ці дослідження дозволяють виключити ряд захворювань, уточнити, як працюють органи шлунково-кишкового тракту та організм в цілому. 

Аналіз калу на яйця гельмінтів (яйця глистів) робиться у випадку підозри на зараження гельмінтами і в якості попереднього аналізу перед плановою госпіталізацією в стаціонар, а також при оформленні дитини в дитячі установи і т.д.

Правила збору та підготовка до здачі аналізу калу

Кал збирають в одноразовий контейнер з кришкою, що загвинчується, ложечкою в кількості не більше 1/3 об'єму контейнера або в чисто вимиту скляну банку. На контейнері обов'язково вказують розбірливо прізвище, ініціали, дату народження пацієнта, дату і час збору матеріалу. Під час збору необхідно уникати домішок сечі, виділень статевих органів. До відправки в лабораторію матеріал повинен зберігатися в холодильнику при 4-8 градусах. Матеріал повинен бути доставлений в лабораторію в день збору.

Шкребок на  ентеробіоз (яйця гостриків). Взяття матеріалу повинно проводитися вранці. Перед взяттям аналізу не слід підмивати дитину. Медсестра ватною паличкою, змоченою в гліцерині, робить зішкріб з поверхні періанальних складок і нижніх відділів прямої кишки. Паличку поміщають в пластикову пробірку і щільно закривають кришкою. 

Також можуть призначатися такі дослідження: дослідження калу на приховану кров, копрограма, дослідження на вміст вуглеводів в калі та інші.

 

 


Читайте також

Контакти

Наша адреса:

Комунальне некомерційне підприємство «Тернопільська міська дитяча комунальна лікарня»

46002 Україна. м. Тернопіль вул. Клінічна 1а, 
(зупинка  «Обласна лікарня» проспект С.Бандери) 

E-mail: miskdut@ukr.net
Адміністратор сайту tmdl@ukr.net

 

 

«Здорові дітки - щасливі мами, щасливі мами - міцна сім'я!»