logo
XS
SM
MD
LG
Тернопільська міська
Дитяча комунальна лікарня
Гаряча лінія працює з 9-00 до 14-00
+38 (0352) 52-34-98

Перша допомога при отруєнні у дітей

Види отруєнь

Через дихальні шляхи, шкірний покрив, травну систему в організм можуть потрапити найрізноманітніші токсичні речовини. Отруйні речовини прийнято ділити на три групи.

До першої групи відносять найбільш небезпечні сполуки, такі як: тваринні отрути, токсичні гази, препарати побутової хімії, а ще сільськогосподарські препарати, гриби, рослини, промислові отрути.

До другої групи відносять такі небезпечні сполуки, як умовно отруйні рослини та умовно їстівні гриби, спиртні напої та фармацевтичні препарати.

До третьої групи відносять такі умовно небезпечні сполуки, як їстівні гриби і неотруйні рослини. На перший погляд, безпечні рослини і гриби відносять до небезпечних сполук, з тієї причини, що вони можуть набувати токсичність, у разі порушення правил приготування або ж зберіганні, а ще у випадку виростанні рослин на землі, яка забруднена відходами або ж у випадку невідповідної обробки пестицидами. У дану групу можуть входити гриби, здатні накопичувати різноманітні токсичні речовини.

Де і як може отруїтися ваша дитина

У разі якщо в травну систему потрапляють:

- Будь-які отруйні ягоди та гриби,

- Овочі, фрукти, трави, оброблені інсектицидами, у разі якщо вони перед вживанням в їжу не були повністю видалені,

- Зіпсовані, низько якісні продукти харчування або вода, оскільки токсини стафілококів в зіпсованих продуктах їжі, стійкі до кулінарній обробці,

- Фармацевтичні препарати, котрі зберігаютьcя в доступному для малюка місці,

- Різноманітні наркотичні речовини та спиртні напої,

- Засоби побутової хімії, (наприклад, засоби, призначені для миття посуду, добрива, інсектициди для боротьби з комахами і гризунами),

- Оцтова есенція, бензин,

- Лікарські препарати, що потрапили в молоко матері, а після - до дитини,

- Косметологічні засоби.

У разі якщо дитина вдихне:

- Розчинники, лаки, ацетон, фарби, гас, бензин та інші легко випаровуються речовини,

- Чадний газ.

У разі якщо через шкірний покрив проникають:

- Великі кількість мазей, кремів,

- Токсичні барвники,

- Добрива, промислові та сільськогосподарські отрути.

Ознаки отруєння

До поширених ознак відносять: діарею, біль у животі, блювоту, але зовсім не обов'язково, що всі вищевказані ознаки будуть у вашому випадку. У разі якщо причиною поганого самопочуття є нездужання, то батьки без наявності спеціалізованих знань можуть навіть не запідозрити нічого, а вже тим більше не зможуть знайти причину стану малюка. Тому всі батьки повинні знати можливі симптоми, щоб відрізнити їх від інших недуг і своєчасно надати допомогу.

У разі якщо причиною отруєння стала неякісна вода, несвіжа їжа, то виникнуть такі симптоми: нудота, блювання, діарея (без наявності крові), болі в животі, відмова від їжі, млявість, а також слабкість.

Симптоми, які говорять про можливе отруєння:
- Прискорене дихання, можлива деяка затримка дихання,
- Надмірно підвищений, а після знижений артеріальний тиск,
- Погано прощупується пульс, як-або порушення ритму серця,
- Загальмованість або, навпаки, надмірне збудження,
- Синюшність або блідість шкірного покриву,
- Будь-які порушення координації рухів,
- Втрата свідомості, судоми,
- Будь-які галюцинації, сонливість.

Перша допомога у разі отруєнь

У випадку якщо у вас є підозри на отруєння, вам необхідно:

- негайно викликати «Швидку допомогу», а після того, як бригада виїхала, ви зможете отримати всю необхідну інформацію від лікаря в телефонному режимі,

- Потім дитині необхідно забезпечити комфортне положення, укласти і весь час дивитися за нею до того, поки не приїдуть лікарі,

- У разі якщо у малюка блювота, то необхідно покласти або посадити його до себе на коліна головою вниз, краще поставити таз, щоб після можна було визначити в блювотних масах токсин, який спровокував отруєння,

- У разі якщо малюк знаходиться без свідомості, то його слід покласти на бік. Обернути свій палець хустинкою і очистити рот від присутніх блювотних мас, весь цей час слід стежити за тим, щоб нудота ні в якому разі не перешкоджала диханню.

Далі вам слід знайти причину отруєння, якщо дитина здатна пояснити, та розпитайте його, огляньте одяг, тіло на предмет наявності опіків, почервонінь, плям і яких підозрілих запахів.Потім потрібно старанно оглянути всі небезпечні місця у будинку де зберігається побутова хімія, аптечка, косметичні засоби.

Спостерігайте за дитиною, за всіма змінами, що відбуваються з нею, оскільки так вам вдасться встановити причини проблеми, що виникла.

Отруєння можуть спровокувати і медикаментозні препарати, дане отруєння має багато симптомів, але блювота може бути, а може і не бути.

В даному випадку потрібно чекати лікаря, займатися самолікуванням, не знаючи причин, небезпечно! У разі, якщо «Швидка» не може приїхати швидко, то дзвоніть і просіть консультацію педіатра, в точності дотримуйтесь всіх рекомендацій. У разі якщо причиною отруєння є їжа, і при цьому дитина у свідомості, то першою допомогою стане промивання шлунка і рясне пиття. Проводять його від 2 і до 5 разів.

У разі харчових отруєнь, що супроводжуються діареєю, блювотою, слід поїти малюка протягом всього часу хвороби "Регідрон" - це спеціалізований дитячий глюкозо-сольовий розчин. Частоту прийому та дозу даного препарату повинен визначати виключно лікар.
Режим харчування слід відкоригувати, тепер він повинен бути якомога більш щадним і повинен становити половину від традиційного обсягу, годування має бути частим, але при цьому маленькими порціями. Їжа повинна бути пюреподібною, наприклад - картопляне пюре, приготоване на воді, в'язкі каші, овочі, приготовані на пару, овочеві відвари, риба і м'ясо (обов'язково нежирні).

Діагноз малюкові може поставити тільки кваліфікований фахівець. І у випадку якщо є блювання, болі в животі, висока температура, то потрібно негайно викликати лікаря,щоб виключити можливі небезпечні хвороби, а також апендицит.

У разі якщо причиною отруєння є хімічні речовини і  отруєння сталося через стравохід (причому, проковтнуті саме їдкі речовини), то категорично забороняється викликати блювоту, тому що рідина  утруднить дихання і спровокує сильний опік тканин.

У даній ситуації слід відразу ж викликати «Швидку допомогу». У разі отруєння лугами або кислотами слід дати малюкові випити масло рослинного походження, до трьох років потрібно випити чайну ложку, до 7 років - десертну ложку, а якщо старше 7 років, то дати столову ложку. У разі якщо отруєння сталося через шкірний покрив, то слід негайно зняти одяг та промити тіло теплою водою з мильним розчином.

У разі якщо порушена слизова очей, то її потрібно промити слабким розчином чаю з спринцівки або теплою водою. Також слід прополоскати рот, промити ніс, а малюкам потрібно протерти рот і ніс марлевим тампоном, який змочений у теплій воді.

У разі якщо дитина надихалася випарами від якоїсь рідини для видалення лаку, ацетоном, чадним газом і т. д., то слід терміново винести його на свіже повітря, при втраті свідомості і кашлю слід викликати «Швидку допомогу». У разі якщо дитина отруїлася ягодами, грибами, рослинами, то потрібно викликати «Швидку допомогу», дізнатися, що дитина з'їла, зберегти залишки їжі, у разі якщо вони є (за їх допомогою токсикологи встановлять причину), а потім потрібно спробувати спровокувати блювоту і дати прийняти ентеросорбент.

Існують такі отруйні рослини, як борщівник або жовтець, так от до них не можна й близько підходити, оскільки вони викликають подразнення слизової і опіки, а це може привести до непередбачуваних наслідків.

Якщо ваше дитя в процесі збору букета витерла очі або сік рослини потрапив на шкірний покрив, то слід діяти точно так само, як і у випадку отруєння хімічними речовинами.Всі отримані опіки від борщівника слід промити, а потім змастити спеціалізованим лікарським засобом і протягом декількох днів старанно захищати шкіру від променів сонця.

У разі якщо дитина отруїлася медикаментозними препаратами

В даний час даний тип отруєнь широко поширений і є дуже небезпечним.Оскільки ліки часто забувають, втрачають, гублять, залишають у відкритому доступі. При цьому далеко не завжди вдається з'ясувати в якому обсязі і якими саме ліками вона отруїлася. У разі якщо підозрюєте, що дитина отруїлася препаратами, негайно викликайте лікарів, а після дійте точно так само, як і при інших типах отруєння. Спостерігайте за малюком, за його диханням, свідомістю, викликайте блювоту, давайте багато пиття.

У яких випадках не можна викликати блювоту

Не можна викликати блювоту у разі якщо причиною отруєння стали засоби для чищення туалетів, аміачні речовини, відбілювачі, оцет, сильні кислоти, луги, поліролі для машини або ж меблів, скипидар, гас, бензин. При цьому не можна провокувати блювоту якщо дитина без свідомості і ще тоді, коли ви не знаєте, чим могла отруїтися дитина, і немає будь-яких ознак, що вказують на можливу причину. У всіх даних випадках промивання повинні робити тільки фахівці за допомогою зонда, який зможе нейтралізувати згубні речовини. Що заборонено робити у разі отруєння:
- Ні в якому разі не можна давати малюкові ліки, якщо це вам не рекомендував лікар, пам'ятайте - самолікування небезпечне. У разі болю в животі заборонено давати знеболюючі засоби. З тієї простої причини, що біль може бути викликаний таким захворюванням, як апендицит. А усунення симптомів тільки ускладнить постановку діагнозу, та й до того ж ви втратите дорогоцінний час.

Крім того, ні в якому разі не можна охолоджувати або ж гріти хворе місце без розпорядження лікаря. А ще заборонено давати без консультації лікаря антидоти.

Крім того потрібно пам'ятати про своє здоров'я. У разі якщо дитина отруїлася летючими або хімічними речовинами потрібно убезпечити себе, перед тим як поспішати надавати допомогу. Вам необхідно відкрити вікна, одягнути рукавички.

Якщо блювота вже була, викликати лікаря чи ні?

У разі деяких отруєнь блювота є лише первинним симптомом, але ніяк не ознака того,що організм повністю позбувся від отрути. Крім того, потрібно розуміти те, що сильні отрути здатні проявити себе значно пізніше і раптово, прихований період може становити 15 - 20 годин.

У разі якщо при перших симптомах не викликавши допомогу, то лікування почнуть несвоєчасно, а отже - потрібні більш тривалі і серйозні заходи. Негайно викликайте лікаря, у разі якщо:

- Невідомо токсичну речовину,

- Стан дитини стрімко погіршується,

- Сильне зневоднення організму,

- Значно порушено дихання, змінився розмір зіниць, змінюється пульс, виникла м'язова слабкість,

- Діарея містить домішки крові,

- Зростає температура тіла,

- Дитина зовсім маленька.

У вашій аптечці повинні бути завжди такі засоби: «Регідрон» або дитячий глюкозо-сольовий розчин, марганець, активоване вугілля, «Смекта», лікарські препарати такого типу як «Хілак» і «Бактисубтил», призначені для відновлення мікрофлори кишківника після недуги.

Профілактика

Щоб запобігти отруєння, слід вжити певних заходів.

Отже, на кухні:

- Завжди добре обробляйте фрукти і овочі окропом або знімайте з них шкірку, зберігати їжу виключно в холодильнику, завжди дивіться за термінами придатності, вживати і готувати їжу потрібно в повній відповідності з існуючими нормами.

- Не можна вживати в їжу «зелену» картоплю, оскільки вона багата на соланін, гриби не можна давати дітям до 3 і навіть 5 років, не можна вживати в їжу продукти, якщо їх неправильно зберігали.

- Не можна їсти, збирати, ростити гриби, ягоди, фрукти біля доріг. 
- Не можна годувати дітей вуличним фаст-фудом,оскільки в переважній більшості випадків його готується не дотримуючись санітарних норм.

Їжу можна вживати виключно в публічних, знайомих вам, місцях.

Вдома:

- Завжди тримати на видному місці телефонний номер «Швидкої допомоги», свого лікуючого лікаря-педіатра, а також всі необхідні лікарські засоби.

- Необхідно навчити дитину дзвонити в «Швидку», вивчіть напам'ять телефон та адресу.

- Навчіть дітей, що не можна гратись в магазин, лікарню, аптеку, ремонт будь-якими засобами побутової хімії, ліками, фарбами, лаками і т. д.

- Усі небезпечні речовини слід тримати в недоступному місці, ні на хвилину не можна залишати дітей наодинці з даними речовинами.

- Купувати іграшки можна тільки у відомих виробників, тоді у вас є гарантія, що вони не опиняться небезпечними.

На природі, під час прогулянки:

- Не можна залишати дитину без нагляду.

- Потрібно вивчити з дитиною всі види отруйних та небезпечних рослин, ягід, грибів. Доступно поясніть, що не можна пробувати незнайомі рослини.

Прочитавши статтю, ви тепер знаєте, як можна надати першу допомогу при різних видах отруєнь. Будьте уважні, не можна сподіватися на те, що все обійдеться. Вживайте заходів своєчасно.

 

Читайте також

Контакти

Наша адреса:

Комунальне некомерційне підприємство «Тернопільська міська дитяча комунальна лікарня»

46002 Україна. м. Тернопіль вул. Клінічна 1а, 
(зупинка  «Обласна лікарня» проспект С.Бандери) 

E-mail: miskdut@ukr.net
Адміністратор сайту tmdl@ukr.net

 

 

«Здорові дітки - щасливі мами, щасливі мами - міцна сім'я!»