logo
XS
SM
MD
LG
Тернопільська міська
Дитяча комунальна лікарня
Гаряча лінія працює з 9-00 до 14-00
+38 (0352) 52-34-98

Чому діти часто хворіють або чудово бути здоровим.

 

Чому діти часто хворіють або чудово бути здоровим

 «Не буває маленьких дітей - бувають маленькі дорослі», - говорили раніше. Сьогодні і в медицині, і в життєвій практиці доведено: організм маленької людини серйозно відрізняється від дорослого, а для правильного його розвитку та формування необхідні певні умови. Здоров`я дитини залежить від безлічі факторів: наслідків, екології, харчування, психологічного клімату в школі та сім'ї.

За даними української статистики, 80% учнів молодших класів мають як мінімум одну хронічну хворобу. Чому? Через несприятливий вплив зовнішнього середовища, наслідки Чорнобильської катастрофи, значне інформаційне  навантаження (вивчення 2-3 іноземних мов з дошкільного віку паралельно з відвідуванням різних секцій), малу кількість в раціоні овочів і фруктів і недостатню насиченість його необхідними вітамінами, мікро- та макроелементами. Це в сукупності призводить до зниження рівня імунітету, підвищеної втоми, в`ялості, апатії дитини, схильності до простудних захворювань.

Важливо не пропустити ті найважливіші критичні періоди в розвитку дитини, коли імунна система «дає збій». Багато батьків хочуть знати, чому ж це стається і як відкоригувати навіть мінімальні порушення. Допоможе в цьому ваш педіатр, тому що самому в цих лабіринтах розібратися буде вкрай важко.

Перший критичний період розвитку, коли при антигенних впливах імунологічна система дає неадекватну або навіть парадоксальну відповідь, охоплює перші 29 днів життя. Другий (3-6 міс) характеризується ослабленням пасивного гуморального імунітету. На більшість антигенів розвивається первинна імунологічна відповідь з переважним синтезом антитіл класу IgM, що не залишають імунологічної пам'яті. Атипово протікають інфекційні захворювання, проявляється недостатність системи місцевого імунітету, зростає частота харчової алергії.

Третій критичний період приходиться на другий рік життя. Зберігається первинний характер імунної відповіді на багато антигенів, приоритетним стає синтез антитіл класу IgG. Система місцевого імунітету неповноцінна; діти чутливі до вірусного та інфекційного захворювання органів дихання, ЛОР-органів та ін. У цей період проявляються імунопатологічні діатези (атопія), імунокомплексні хвороби.

4-6-й роки життя - четвертий критичний період, протягом якого відбувається другий перехрест у вмісті форменних елементів крові. Рівні IgM і IgG відповідають показникам дорослих, рівень IgA в плазмі ще не досягає нормальних показників. У більшості дітей система місцевого імунітету ще остаточно не сформована, що обумовлює високу частоту імунокомплексних захворювань та формування багатьох хронічних захворювань поліетіологічної природи.

У підлітковому віці збільшення секреції статевих гормонів обумовлює пригнічення клітинної частини імунітету, знижується також рівень в IgE крові.

Важкий і в психологічному, і в соціальному плані підлітковий період - п'ятий критичний період для імунної системи. На фоні негативного впливу екзогенних факторів (куріння, вживання алкоголю, стресових ситуацій, травм, нервових перевантажень та ін.) зростає частота виникнення інфекційних, автоімунних та лімфопроліферативних захворювань, а їхній перебіг утяжується.

Неадекватне функціонування імунної системи у підлітків є основою нестійкості організму до хвороб вірусної, бактеріальної, паразитарної природи. Крім того, при порушенні адаптаційних можливостей виникають різні імунопатологічні реакції - від класичних форм імунодефіциту до алергії. Саме в цьому віці в організмі відбуваються якісні зміни з перебудовою всіх систем, морфофункціональні зміни гіпофізу, наднирників, щитовидної та підшлункової залоз, обмінні процеси протікають особливо активно, посилюється клітинна і тканинна диференціація, спостерігається інтенсифікація процесів росту; внаслідок підвищеної функціональної активності органів і систем - недостатня реактивність організму, зниження його функціональних та адаптаційних можливостей. Порушення становлення імунної системи в цей період веде до підвищення ризику розвитку патологічних процесів і в наступні періоди життя.

Імунологічна реактивність кожної дитини індивідуальна. Це обумовлюється травмами, перенесеними захворюваннями, особливостями регуляції життєвих процесів, характером вигодовування в грудному віці. У дитячому віці більш доцільно застосовувати препарати і різні комплекси, що володіють м'яким імуномодулюючим ефектом. Особливо обережно слід впливати на імунну систему дітей з обтяженим алергостатусом. У регуляції більшості процесів і біохімічних реакцій в організмі беруть участь також вітаміни і мікроелементи. Достатній і різноманітний мікроелементний запас - запорука повноцінного функціонування імунної системи. З мікроелементами пов'язані процеси кровотворення і згортання крові, регуляція об'єму рідини в організмі, активізація дії ферментів, гормонів, вітамінів, нормальне функціонування імунної системи. Завдання батьків: - створити умови для швидкого одужання дитини: дайте їй пити, зволожте повітря і провітріть кімнату. Полегшіть симптоми хвороби: дайте жарознижуючий препарат при високій температурі, судинозвужуючі краплі, якщо важко дихати.  Якщо окрім цього у дитини нормальна температура, вона добре себе почуває і не скаржиться на головний біль чи біль у вусі, то панікувати не треба.  Найкраще лікування риніту – промивайте ніс малечі сольовим розчином. Його можна купити в аптеці без рецепту. Стежте за станом дитини і негайно звертайтесь до лікаря, якщо бачите погіршення або ж коли немає покращень. Все що ви можете зробити для захисту своєї дитини від ГРВІ – це щорічно вакцинувати її від грипу, привчити до гігієни, зміцнювати імунітет і уникати людних місць під час епідемії.

Найважливіші проблеми в житті кожної людини - здоров'я батьків і здоров'я дітей. Але якщо патологічні стани дорослих людей обумовлені, як правило, способом мислення й умовами життя, то у дітей на перший план виступає зниження імунітету, і головний обов'язок батьків - не допустити цього.

Давайте допоможемо дітям стати здоровими - це кращий спосіб зробити їх щасливими.

Ваш педіатр Шумада Л. П. 

 

Читайте також

Контакти

Наша адреса:

Комунальне некомерційне підприємство «Тернопільська міська дитяча комунальна лікарня»

46002 Україна. м. Тернопіль вул. Клінічна 1а, 
(зупинка  «Обласна лікарня» проспект С.Бандери) 

E-mail: miskdut@ukr.net
Адміністратор сайту tmdl@ukr.net

 

 

«Здорові дітки - щасливі мами, щасливі мами - міцна сім'я!»