logo
XS
SM
MD
LG
Тернопільська міська
Дитяча комунальна лікарня
Гаряча лінія працює з 9-00 до 14-00
+38 (0352) 52-34-98

ГРВІ! Грип! Як вберегти себе і своє маленьке «чадо».

Зима часто починається з холодних вітрів і сонячних морозних днів, що прийшли на зміну дощам пізньої осені. А потім випадає довгоочікуваний сніг - густий і чистий, який не тане через півгодини. Він перетворює звичайний світ навколо у казковий. Сніг товстим білим килимом вистилає дахи будинків, лягає на гілки дерев, а в повітрі ще кружляють великі сніжинки. Іноді буває така хуртовина, що не видно на метр попереду себе, вітер і сніг б'ють в обличчя. А бувають спокійні ясні дні, коли сніг виблискує на сонці, ніби складається з дорогоцінних каменів…

…Бабуся кутає маля як капусту і  не пускає гуляти на двір довше, ніж на 15 хвилин  (адже там МОРОЗ!), дідусь змушує їсти часник, тато накупив розрекламованих препаратів для профілактики грипу та застуди.  ДЕ ІСТИНА?   Сезонний спалах ГРВІ та  епідемія грипу не причина для паніки.

Щоб знати, як з ворогом боротись, потрібно його знати в лице. Спочатку, давайте розберемось в цих поняттях.

Застуда – хворобливий стан спричинений переохолодженням. Застуджена людина не може заразити інших.

ГРВІ (Гострі респіраторні вірусні інфекції) – збірна назва групи інфекційних  захворювань, причиною яких є віруси, що в першу чергу  уражають дихальні шляхи. Вони потрапляють в організм через слизові оболонки повітряно-крапельним (чхання, кашель) або контактним (рукостискання, спільне користування предметами побуту) шляхом від хворої людини до здорової. Поза людським організмом вірус довго жити не може. До них належать: грип, парагрип, аденовірусна інфекція, РС-інфекція та інші.

Грип – захворювання, що належить до групи ГРВІ та викликається вірусом грипу. Підтвердити діагноз «Грип» можна лише після проведення спеціальних лабораторних досліджень.

Цікавий факт: в повітрі вірус грипу живе 2-9 годин, на склі – 10 годин, на тканинах – 10 годин, на паперових виробах – 12 годин, на шкірі людини – 15 хвилин, на пластмасових та металевих предметах – 1-2 дні, в мокроті (якщо вірус грипу був у ній) зберігається 7-14 днів.

Що зробити щоб усі у сім’ї були здоровими?

  1. Обмеження контакту з хворою людиною.

Віруси не виникають «самі по собі» а передаються від хворої людини («носія»). Отже, немає її поруч – немає ризику захворіти. Потрібно виключити або максимально обмежити контакт з хворими, адже ми не можемо бути впевнені, що це застуда а не ГРВІ.

  1. Вулиця.

На вулиці (окрім місць значного скупчення людей – зупинки, ринки тощо) кількість хворих людей на кубометр простору значно менша ніж в квартирі, школі, поліклініці. Тому ризик захворіти на вулиці насправді значно менша. Гуляння тільки сприятиме здоров’ю, особливо на морозі (віруси на морозі не живуть).

  1. Одяг.

 Якщо дитину надмірно вкутати - рухаючись вона швидко спітніє, а це вже ризик застудитись. Одягаючи маля найкраще керуватись правилом «+1» – на один шар одягу більше ніж би Ви використали для себе.

  1. Провітрювання.

 Важливим фактором профілактики є часте провітрювання кімнати. Це потрібно не лише для очищення повітря від вірусів, а і для насичення його киснем ( опалювальні прилади, що використовуються взимку інтенсивно спалюють кисень).

  1. Вологе прибирання.

Віруси можуть осідати на предмети наче пил і уже контактним шляхом потрапляти в організм. Особливо враховуючи, що малюки все люблять досліджувати через ротик :). Отож, вологе прибирання потрібно робити обов’язково, бажано двічі на день – рано та ввечері. Не забувайте також мити дитячі іграшки.

  1. Зволоження повітря.

 Ще один надзвичайно важливий фактор, про який часто забувають – це зволоження повітря в кімнаті. Сухе повітря пересушує слизову носика. Це призводить до мікротріщинок, що є відкритими  воротами для інфекції. Гарно зволожена слизова створює ефективний бар’єр між вірусами та організмом. Зволожувати можна по-різному: від мокрих полотенець і тарілки з водою біля батареї до спеціальних  зволожувачів.

  1. Особиста гігієна.

При чханні найбільше вірусів осідає на руках, а далі через рукостискання або предмети побуту потрапляє до здорової людини. Часте миття рук (особливо після відвідування громадських місць), використання  індивідуальних полотенець. Якщо в сім’ї є хтось хворий – він обов`язково потрібен мати свою особисту кружку, тарілку, виделку і т. д.

  1. Зміцнення організму.

 Аксіома єдина – чим здоровіший організм - тим міцніша імунна система. Чим міцніша імунна система - тим краще вона протистоїть інфекції і не допускає розвитку хвороби.

 Повноцінне харчування, зайняття спортом, загартовування – ось справжні чинники міцної імунної системи.

Дотримання правильного розпорядку  дня  допоможе  підвищити стійкість організму вашої дитини до застуди та грипу. Обов’язковими є проведення ранкової гімнастики, гігієнічних процедур ,занять з фізкультури тощо. Важливим є дотримання санітарно-гігієнічних вимог (чистота, свіже повітря, правильно підібраний одяг дітей удома, на вулиці, заняттях відповідно до погодних умов).

Важливим чинником в оздоровленні дітей є оптимально збалансоване харчування. Повноцінний раціон має містити достатню кількість усіх необхідних для організму поживних речовин у правильних пропорціях. Так, надмірне вживання білкових продуктів може стати причиною ексудативного діатезу, а нестача білка спричиняє погіршення стану імунітету (уповільнюється утворення захисних білків-глобулінів), зловживання їжею з надмірною кількістю вуглеводів і жирів порушує обмін речовин, сприяє появі зайвої ваги, ослаблює імунітет.

Загартування як один з основних засобів профілактики ГРЗ забезпечує стійкість організму до несприятливого впливу фізичних чинників навколишнього середовища – коливань температури, зміни атмосферного тиску тощо. Дозоване використання процедур загартування допомагає активувати захисні механізми організму. Найпоширенішими природними засобами загартування є свіже повітря й вода.

  1. Грудне вигодовування. Окремо хочеться згадати про найменшеньких. Найкращий захист для грудних діток –  грудне молоко. З ним дитина отримує готовий імунітет від багатьох хвороб якими хворіла мама. Навіть якщо Ви самі захворіли на грип, ні в якому разі не припиняйте грудне вигодовування. Звісно, з молоком до дитини можуть потрапити віруси грипу, але також потраплять і антитіла, що будуть з ним боротися. Існує чіткий перелік захворювань, що є протипоказом до грудного вигодовування. Подібні рішення вимагають  обов’язкової консультації лікаря.
  2. Вітамінізація полівітамінними препаратами

Додаткова видача полівітамінних препаратів рекомендована насамперед дітям з незадовільним соматичним статусом (які відстають у фізичному розвитку, часто або довго хворіють, мають поганий апетит). Полівітаміни бажано давати у період сезонних спалахів захворюваності   на гострі респіраторні захворювання, зокрема вірусної етіології. В умовах ускладнення епідемічної ситуації (епідемія грипу, спалахи інших ГРВІ) додаткову вітамінізацію необхідно проводити з жовтня або раніше – з моменту виникнення загрози розповсюдження захворювань. Полівітаміни видають дітям під час сніданку чи обіду.

             Підвищення ефективності вітамінізації

З метою підвищення ефективності вітамінізації необхідно нормалізувати функціональний стан мікробіоценозу організму, особливо у дітей з порушенням функції шлунково-кишкового тракту (гастрити, дискінезії жовчовивідних шляхів, холецистити, панкреатити, ентероколіти тощо). Для цього необхідно включити до раціону кисломолочні напої (кефір, нарине, ряжанка, йогурти тощо).

Не ходи, Софійко, боса!

Скільки раз кажу тобі!

Бо Апчих залізе в носа

І запчихаєш тоді.

Апчих, Апчих,

Ми - гарненькі діти!

Апчих, Апчих,

Ми не хочемо хворіти!

Апчих, Апчих,

Виходи із хати!

Апчих, Апчих,

Нам не треба заважати!

матеріал підготували лікарі приймально-діагностичного відділення

Матеріал і фото використано з мережі Інтернет загального доступу. У випадку зголошення авторів  - радо їх зазначимо. )))

Читайте також

Контакти

Наша адреса:

Комунальне некомерційне підприємство «Тернопільська міська дитяча комунальна лікарня»

46002 Україна. м. Тернопіль вул. Клінічна 1а, 
(зупинка  «Обласна лікарня» проспект С.Бандери) 

E-mail: miskdut@ukr.net
Адміністратор сайту tmdl@ukr.net

 

 

«Здорові дітки - щасливі мами, щасливі мами - міцна сім'я!»