logo
XS
SM
MD
LG
Тернопільська міська
Дитяча комунальна лікарня
Гаряча лінія працює з 9-00 до 14-00
+38 (0352) 52-34-98

Що робити, якщо розбився ртутний термометр?

Ртуть небезпечна. Це аксіома. Потрапити в організм вона може двома шляхами: через травний тракт або через дихальні шляхи. З'їсти ртутну кульку ви, звичайно, зможете навряд чи. (Виняток - ваша маленька дитина. Але в цьому випадку потрібно викликати блювоту і терміново дзвонити в швидку.) А ось вдихнути пари ртуті при наявності розбитого градусника - запросто. Результат - ртутне отруєння, яке довгий час може протікати без яких-небудь загальних симптомів. Дратівливість, нудота, схуднення. Подумаєш, з ким не буває: тиждень був складний, і потім - у місті взагалі жити шкідливо. Проте отруєння повільно, але вірно підкрадається до нашого організму - центральної нервової системи і нирок.

 Що потрібно робити:

Насамперед потрібно вивести з кімнати всіх людей, які не братимуть участі у прибиранні кімнати, і тварин. Особливо важливо вивести маленьких дітей, які моментально зацікавляться красивими сріблястими кульками і можуть їх проковтнути.

Найкраще викликати фахівців із МНС (номер телефону – 101).

Цілком реально і власними зусиллями очистити кімнату від ртуті.

 1. Перед збором ртуті одягніть гумові рукавички: речовина не повинна торкатися оголених ділянок шкіри.
 2. Обмежте місце аварії. Ртуть прилипає до поверхонь і може бути легко рознесена на підошвах по інших ділянках приміщення.
 3. Максимально ретельно зберіть ртуть і всі розбиті частини термометра в скляну банку з холодною водою, щільно закрийте кришкою, що закручується. Вода потрібна для того, щоб ртуть не випаровувалась. Банку тримайте подалі від нагрівальних приладів.
 4. Дрібні крапельки можна зібрати за допомогою шприца, гумової груші, двох аркушів паперу, лейкопластиру, скотчу, мокрої газети.
 5. Відкрийте вікна і провітріть приміщення. Якщо і залишилися які-небудь випаровування, нехай вивітрюються у вікно.
 6. Місце розливу ртуті обробіть розчином хлорного вапна або хлораміну. Це окислить ртуть, і приведе її в нелеткий стан. Якщо ні того, ні іншого в будинку не знайшлося, можна приготувати гарячий мильно-содовий розчин: 30 грамів соди, 40 грамів тертого мила на один літр води.

7.Прийміть активоване вугілля, в розрахунку 1 таблетка на 10кг маси тіла, однократно.

 Що робити не можна

 1. Не можна викидати розбитий термометр у сміттєпровід.  Два грами ртуті,що випаруються, здатні забруднити шість тисяч кубометрів повітря.
 2. Не можна підмітати ртуть віником: жорсткі прути тільки подрібнять отруйні кульки в дрібний ртутний пил.
 3. Не можна збирати ртуть за допомогою пилососа: повітря, що продувається пилососом полегшує випаровування рідкого металу. До того ж, пилосос після цього доведеться відразу ж викинути.
 4. Ні в якому разі не можна створювати протяг до того, як ви зібрали ртуть, інакше блискучі кульки розлетяться по всій кімнаті.
 5. Не можна прати одяг і взуття, які контактували з ртуттю, в пральній машині. По можливості - цей одяг краще викинути.
 6. Не можна спускати ртуть у каналізацію. Вона має властивість осідати в каналізаційних трубах. До речі, витягти ртуть з каналізації - неймовірно складно.

 УВАГА! Пам'ятайте, що збір крапель ртуті і осколків треба здійснювати від периферії до центру приміщення. Зібрану ртуть і предмети, за допомогою яких її збирали (спринцівку, ганчірки, пензлики і т. п.), слід здати в рятувальну службу (МНС).

Збір частинок ртуті з розбитого градусника може зайняти кілька годин. Із метою безпеки й уникнення  отруєння парами ртуті, кожні 10-15 хвилин треба робити перерву і виходити на свіже повітря. Після закінчення всіх процедур ліквідатору маленької ртутної аварії для профілактики отруєння треба пити більше рідини, адже  ртуть виводиться з організму через нирки. Для повної впевненості в тому, що приміщення очищене, можна запросити фахівців (наприклад, із санепідслужби) для перевірки концентрації парів ртуті у приміщенні.

 

 

Читайте також

Контакти

Наша адреса:

Комунальне некомерційне підприємство «Тернопільська міська дитяча комунальна лікарня»

46002 Україна. м. Тернопіль вул. Клінічна 1а, 
(зупинка  «Обласна лікарня» проспект С.Бандери) 

E-mail: miskdut@ukr.net
Адміністратор сайту miskdut@ukr.net

 

 

«Здорові дітки - щасливі мами, щасливі мами - міцна сім'я!»