logo
XS
SM
MD
LG
Тернопільська міська
Дитяча комунальна лікарня
Гаряча лінія працює з 9-00 до 14-00
+38 (0352) 52-34-98

Що робити, якщо дитину вкусив кліщ

Як не оберігай своє чадо від усіх можливих напастей, від усього захистити неможливо. Якщо трапилося таке нещастя, і дитину вкусив кліщ, що робити? В першу чергу не панікувати і негайно доставити її в травмпункт, лікарню, на станцію переливання крові, в школу до чергової медсестри або куди завгодно, де є люди в білих халатах. Якщо є можливість в короткі терміни звернутися до медиків, інші варіанти обговорюватися не мають, а спогади про бабусині розповіді про соняшниковій олії повинні бути викинуті з голови. Не варто недооцінювати небезпеку.

Перша допомога при укусі кліща передбачає проведення таких заходів:

1. Спочатку потрібно виявити кліща. Для цього слід уважно оглянути тіло дитини. Найчастіше кліщі «осідають» в волосяній частині голови, на шиї, під пахвами або колінами, тобто в тих місцях, де шкіра тонша і судини ближче прилягають.

Помітити кліща нескладно — навіть якщо він маленький, то на шкірі буде чітко прощупується горбик. Якщо ж кліщ досить великий, і вже встиг набрати кров, то зверху на шкірі дитини він буде помітий (зовні такий кліщ схожий на круглу квасоля сірого кольору).

2. Якщо кліщ не сильно присмоктався, то його тільце буде підніматися над шкірою. В такому випадку можна спробувати самостійно його вийняти. Однак якщо ж кліщ повністю проникнув під шкіру, то потрібно звернутися до лікаря.

3. Щоб вийняти кліща з дитини потрібно обережно захопити його пальцями або пінцетом і почати повільно обертати по колу, поступово витягаючи його. При цьому весь процес можна описати як викручування гайки.

Важливо знати, що поспішати при цьому не можна, так як при різкому захопленні головка кліща може залишитися в шкірі дитини, що загрожує інфікуванням.

4. Далі вийнятого кліща потрібно помістити в закриту посудинуі покласти туди ж трохи змоченої ватки, щоб він не помер. Це необхідно для майбутнього дослідження кліща.

5. Саме місце укусу слід гарненько обробити спиртом або йодом. Свої руки також бажано обмити спиртом в тому випадку, якщо ви торкались комахи.

6. Вийнятого кліща в баночці потрібно обов'язково доставити в інфекційний пункт, щоб дослідити його на предмет зараження (це допоможе вчасно зробити дитині потрібні профілактичні уколи). 

Негайно в лікарню потрібно звернутися при появі у дитини таких симптомів:

1. Підвищення температури тіла.

2. Блідість.

3. Слабкість.

4. Головні болі.

5. Нудота і запаморочення.

6. Почервоніння місця укусу.

Щоб ще більше не погіршити ситуацію, після укусу кліща не можна робити таке:

1. Не можна прикладати до місця укусу хімічні рідини (бензин, кислоти і т.п.), так як вони можуть спровокувати опік і занесення інфекції.

2. Не можна різко витягати кліща або дозволяти дитині самостійно робити це.

3. Ні в якому разі не можна колоти дитині будь-які лікарські препарати без призначення лікаря.

4. Не можна видавлювати кліща руками.

5. Заборонено витягати кліща за допомогою ножа або голки. Якщо ж він повністю заліз під шкіру, то потрібно звертатися до лікаря.

6. Не можна припікати кліща сигаретою або сірниками.

7. Не можна залишати кліща без уваги після виявлення (чим раніше його вийняти, тим менше ризик зараження).

8. Заборонено прикладати до ранки різні компреси.

9. Не можна давати дитині жарознижуючі препарати, так як вони зіб'ють температуру, і буде незрозуміло, як дитина відреагувала на укус і чи є у неї інфекція.

10. Заборонено змащувати кліща олією або кремом. Незважаючи на поширення думки, це не змусить його вийняти голівку. Більше того, в такому маслі кліщ загине, а виймати мертву комаху буде набагато складніше.

Важливо знати, що перед тим, як загинути, кліщ все одно виплюне в кров велику порцію слини, в якій може бути інфекція, тому топити його в олії не можна.

11. Не можна здавлювати кліща пальцями. Взагалі, бажано надіти рукавички, так як інфекція може проникнути в мікротріщини рук. В крайньому випадку, можна скористатися серветкою.

Профілактика хвороб: 

Перед походом в місцевість, де можуть бути кліщі (поля, ліси, місця з великою кількістю чагарників, річки тощо), дитині потрібно обов'язково зробити щеплення від можливого енцефаліту. Її курс включає в себе проведення двох ін'єкцій з інтервалом в шістдесят днів. Подальшу вакцинацію слід проводити кожні три роки.

Важливо знати, що діткам до одного року такі вакцинації не проводяться. З цієї причини варто гарненько подумати перед тим, як брати немовля в ліс.

Що стосується вакцинації проти кліщового бореліозу то, на жаль, її не існує. З цієї причини дуже важливо вчасно виявити цю інфекцію і почати лікування.

Також протягом місяця після укусу потрібно стежити за своїм станом і дивитися, чи не з'явилися небезпечні симптоми (червоні кола на місці укусу, висип, слабкість і т.п.).

Кращим засобом лікування укусів кліщів є запобігання такого інциденту. Для цього слід дотримуватися таких рекомендацій:

1. Перед походом до лісу потрібно правильно одягатися. Це означає, що у дитини не повинно бути відкритих ділянок тіла крім долонь і обличчя. Ноги, шия, спина, поперек і голова обов'язково повинні бути прикриті тканиною.

При цьому бажано одягнути щільний шарф і капюшон, а штани заправити у високі і щільні шкарпетки, щоб кліщ не зміг пробратися до тіла. Куртка або кофта повинні бути з щільними рукавами, які добре облягають зап'ястя.

Правильний одяг в лісі — це дійсно дуже важливо, тому дорослим і дитині потрібно бути захищеними.

2. Не можна залишати дитину в лісі без нагляду, так як вона може загубитися або заблукати в кущах, де мешкають не тільки кліщі, а й також змії і дикі тварини.

3. Рекомендується одягати світлий одяг в ліс або взагалі білий. Це пов'язано з тим, що на такому одязі будуть добре видні кліщі, і зняти їх можна буде ще до того, як вони присмокчуться до шкіри.

4. Бажано, щоб тканина одягу була гладкою і ковзкою. На ній кліщ просто не зможе довго втриматися і зісковзне.

5. Зазвичай кліщі живуть на кущах з висотою до одного метра, тому якщо ви не хочете з ними зустрітися, то не ходіть по високій траві і кущах і не дозволяйте цього дітям.

6. При затриманні в лісі довше, ніж на кілька годин потрібно використовувати спеціальні розпилювачі проти укусу кліщів. Їх можна наносити на верхній одяг або на шкіру. Крім того, більшість таких засобів відлякають не тільки кліщів, а й комарів, москітів, ос та інших комах.

7. Після повернення з лісу необхідно уважно оглянути дитину (особливо шию і волосся), себе і також своїх домашніх улюбленців, які були з вами. Одяг потрібно витрусити на вулиці і гарненько вимити.

8. У весняний та літній період краще не приносити додому з лісу польові квіти або листя, так як в таких трофеях можуть запросто сховатися кліщі.

9. Не рекомендується брати з собою занадто маленьких дітей. Це не тільки небезпечно через можливий укусу кліща, це також ризик укусу оси, змії або виникнення алергії малюка на квіти.

Будьте здорові і бережіть себе і своїх дітей!

Читайте також

Контакти

Наша адреса:

Комунальне некомерційне підприємство «Тернопільська міська дитяча комунальна лікарня»

46002 Україна. м. Тернопіль вул. Клінічна 1а, 
(зупинка  «Обласна лікарня» проспект С.Бандери) 

E-mail: miskdut@ukr.net
Адміністратор сайту tmdl@ukr.net

 

 

«Здорові дітки - щасливі мами, щасливі мами - міцна сім'я!»